zakupy online
Polecamy

Czy Polacy niechętnie kupują za euro w zagranicznych sklepach internetowych?

Badanie przeprowadzone przez jedną z firm badawczych wykazało, że prawie 60% badanych nie czuje potrzeby kupowania towarów w zagranicznych sklepach internetowych. Ważnym czynnikiem jest czas dostawy oraz cena towaru po opodatkowaniu.

Jakie są wyniki przeprowadzonego badania?

Badanie przeprowadzone przez firmę badawczą wykazało, że 16% Polaków raz w życiu zrobiło zakupy w zagranicznym sklepie e-commerce. Większość naszych rodaków wybiera sklepy spoza Europy – najczęściej jest to Aliexpres, Wish i Etsy. Polacy w tych sklepach najczęściej płacili w euro lub w dolarach. Wiele osób przed dokonaniem zakupu sprawdza aktualny kurs walut.

Zakupy za euro robią najczęściej mężczyźni – jest to ponad połowa osób robiących zakupy w zagranicznych serwisach. W zagranicznych sklepach kupują w głównej mierze młode osoby (18- 29 lat) pochodzące z dużych miast – powyżej 250 tys. mieszkańców.

Odsetek osób robiących zakupy za euro, spada wraz ze wzrostem wiekowym badanej grupy oraz wielkością miasta, w której mieszka grupa badawcza. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę badawczą, ponad 70% osób po 60. roku życia jeszcze nigdy nie robiło takich zakupów. W miastach poniżej 50 tys. mieszkańców zakupy w internetowych sklepach zagranicznych robi około 50% osób.

Dlaczego Polacy nie robią zakupów za euro w zagranicznych sklepach?

Ankietowani, którzy wzięli udział w badaniu, stwierdzili, że nie robią zakupów w zagranicznych sklepach internetowych, bo nie czują takiej potrzeby (59,2%). Co ósmy ankietowany ma obawy czy towar zostanie na czas dostarczony (12,4%). Respondentom nie przeszkadza brak polskiej wersji językowej sklepu internetowego.

Dla 53% badanych wpływ na ich decyzję ma również cena towaru (w euro) i wysokie kursy walut. Jednak można wymienić środki korzystnie np. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro. Według analityków wpływ na decyzję badanych ma łączna suma zakupów – cena towaru i wysoki koszt. Na trzecim miejscu znalazło się zaufanie do e-sklepu oraz zbyt długi czas dostawy. Z wielu sklepów dostawa towaru trwa nawet kilka miesięcy.

Jak kupują Polacy w zagranicznych sklepach?

Badanie wykazało również, że rośnie popularność tzw. marketplace’ów typu Allegro i Amazon. Wielu Polaków wymienia euro przed dokonaniem transakcji. Prawie 55% ankietowanych odpowiedziało, że jest to ich ulubione miejsce do zakupów w sieci. Cieszą się one większym zainteresowaniem niż sklepy zajmujące się sprzedażą tylko jednego rodzaju produktów.

Jaki wpływ na zakupy w zagranicznych sklepach e-commerce mają kursy walut?

Za zakupy w zagranicznych sklepach internetowych nie można płacić za pobraniem. Jednym sposobem zapłaty jest przedpłata na konto. Można to zrobić BLIK-iem, szybkim przelewem lub kartą. Niezależnie od formy opłaty za zakupy, warto sprawdzić aktualny kurs walut na https://internetowykantor.pl/kursy-walut/ i wybrać najdogodniejszy czas wymiany lub zapisać się na alert walutowy, który poinformuje o wybranym kursie waluty.

Jeśli planujesz zakupy na noworocznych wyprzedażach, to powinieneś wymienić np. euro w najkorzystniejszym czasie. Dlatego przed dokonaniem transakcji wymiany możesz sprawdzić historyczny kurs walut.

Prawie 40% badanych, którzy wzięli udział w badaniu, wydają na zagraniczne zakupy nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Bardzo często takie zakupy zawierają również dodatkowe opłaty takie jak: cło, podatek i koszty dostawy. Osoby robiące zakupy w zagranicznych sklepach e-commerce sprawdzają kursy walut, aby zagraniczne zakupy były korzystniejsze.

Dodaj komentarz