kursy walut
Aktualności

Wzrost cen a aktualne kursy walut – czy czeka nas stabilizacja?

Sytuacja gospodarcza na świecie nie napawa optymizmem. Ciągła niepewność wynikająca z przedłużającej się pandemii koronawirusa oraz rosnąca inflacja sprawiają, że nie tylko inwestorzy niepewnie patrzą w przyszłość. Obserwując bieżące kursy walut, możemy zastanawiać się, czy będzie już tylko gorzej? Czy w miarę stabilne notowania walut, do których się przyzwyczailiśmy, to już tylko echo przeszłości? Nastroje oraz wykresy przekładają się na import i eksport towarów, a co za tym idzie wzrost cen praktycznie wszystkich towarów.

Kursy walut a ceny towarów – jak na siebie wpływają?

Notowania walut to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na dynamikę i strukturę obrotów handlowych. Zarówno eksport, jak i import mają wpływ na instrumenty polityki handlowej. Siła waluty krajowej ma wpływ na kształtowanie się wywozu towarów, ale równocześnie zmiana salda podczas wymiany handlowej wpływa na kurs waluty. Jednak pod uwagę trzeba również wziąć inflację, koszty surowców, prądu oraz ropy, które ostatecznie oddziałują na bilans handlowy.

Dla kogo bieżące kursy walut są korzystne?

Przykładowo, jeżeli polski producent, sprzedaje swoje towary za granicę po kursie 4,60 za euro, to zarobi on więcej niż w sytuacji, gdy kurs euro będzie na poziomie 4,50. To pokazuje, że wzmocnienie kursu naszej waluty, może mieć niekorzystny wpływ na eksport. Jednak w sytuacji, gdy zagraniczne firmy kupują od polskiego producenta, to otrzymują oni zapłatę w walucie obcej lub muszą naszą walutę zakupić. Oznacza to, że tworzy się na nią popyt, a to wpływa na umocnienie kursu waluty krajowej (o ile oczywiście nie wystąpią inne czynniki).

Słaba waluta krajowa jest dobra dla eksporterów, natomiast wzrost jej wartości jest pozytywny dla importerów. Dlatego właśnie dla firm i producentów ważne są bieżące kursy walut, ponieważ to od nich często zależy rentowność biznesu.

Aktualne kursy walut w kantorach – gdzie najlepiej wymieniać?

W biznesie warto szukać korzystnych sposobów na wymianę waluty, może to determinować opłacalność transakcji. Do wyboru mamy banki, kantory stacjonarne oraz kantory internetowe. Gdzie znajdziemy najkorzystniejsze notowania walut? Prawdopodobnie w kantorach online, które oferują najniższe spready, czyli różnicę między kursem kupna, a sprzedaży waluty. Sprawdź jakie kursy walut oferuje jeden z najstarszych kantorów internetowych w Polsce: https://internetowykantor.pl/kursy-walut/. Na stronie wykresy są aktualizowane co kilka sekund, a dodatkowo funkcja alertów walutowych umożliwia skorzystanie z najlepszego kursu, jaki sami określimy. Trzeba wybrać konkretny kurs na danej parze walutowej, jaki nas interesuje, a kiedy osiągnie on wybrany poziom, otrzymamy wówczas powiadomienie na skrzynkę mailową.

Dodaj komentarz