dieta srodziemnomorska
Aktualności

Jakie są zasady diety śródziemnomorskiej?

Dieta śródziemnomorska bazuje na warzywach, owocach, oliwie z oliwek i rybach. Dieta śródziemnomorska chroni serce, naczynia krwionośne i mózg. Jest nie tylko zdrowa, ale też tania, smaczna i sycąca. Uznana jest za najzdrowszą dietę świata. Jadłospis i przepisy w diecie śródziemnomorskiej to w większości przepisy roślinne. Jakie są dokładne zasady tej diety? Podpowiadamy.

Zasady diety śródziemnomorskiej

Dieta śródziemnomorska to przede wszystkim zdrowa dieta. To model żywienia na całe życie, bez sztywno zapisanych reguł. Opiera się przede wszystkim o świeże owoce i warzywa, ryby, orzechy czy oliwę z oliwek. Nie może w niej zabraknąć pełnoziarnistych zbóż, nasion roślin strączkowych oraz świeżych ziół. Za pozytywne działanie zdrowotne odpowiedzialne są antyoksydanty, witaminy, flawonoidy i błonnik pokarmowy, w które obfitują dania kuchni śródziemnomorskiej. Podstawowym założeniem diety śródziemnomorskiej jest ograniczenie tłuszczów nasyconych. Jest to głównie tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. W diecie śródziemnomorskiej dominują bowiem tłuszcze nienasycone.

Zalety diety śródziemnomorskiej – dlaczego warto ją stosować?

Dieta śródziemnomorska jest jedyną dietą na świecie, której skuteczność i działanie prozdrowotne udowodniono naukowo. Ma ona pozytywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Warto ją stosować w profilaktyce miażdżycy, zawału serca, nowotworów, otyłości czy chociażby popularnej w naszym kraju cukrzycy. A jak wpływają poszczególne elementy? Oliwa z oliwek, czyli po prostu olej oliwkowy to bezcenne źródło jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają dobroczynny wpływ na obniżanie poziomu „złego” cholesterolu. Spożywanie dużej ilości oliwy to jedna z zasad diety na cholesterol.

Z kolei zawarte w rybach i owocach morza nienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega 3 oraz łatwo przyswajalne białko są bezcenne dla zachowania zdrowia. Nienasycone kwasy tłuszczowe to swoisty eliksir młodości. Badania wykazały, że u osób spożywających produkty śródziemnomorskie zaobserwowano znacznie wolniejszy spadek możliwości poznawczych, a ich mózgi były kondycyjnie o dwa lata młodsze od mózgów osób stosujących inne diety. Dania z diety śródziemnomorskiej można również spożywać na wakacjach. Strona https://www.traveligo.pl/ oferuje ciekawe kierunki, w których z pewnością zasmakujemy w najlepszych kuchniach świata.

Zobacz także: https://hodujbydlo.pl/co-uprawia-i-co-hoduje-sie-w-grecji/

Wakacje to bowiem najlepszy moment na spróbowanie orientalnych smaków. We Włoszech spróbujemy dobrego makaronu, Grecja uraczy nas świetną oliwą z oliwek, a sery odnajdziemy w Szwajcarii. Zwłaszcza wakacje all inclusive pozwalają na tego typu kuchnie.

One thought on “Jakie są zasady diety śródziemnomorskiej?

Dodaj komentarz