Polacy piją coraz więcej wina wysokiej jakości
Aktualności Alkohole

RAPORT: Polacy piją coraz więcej wina wysokiej jakości

Sprzedaż wina rośnie mimo, że Polska nadal jest daleko w tyle ze światową czołówką z 7 litrami spożycia tegoż trunku. Powoli gonimy jednak światowe winiarskie potęgi. Co wpływa na zwiększenie sprzedaży? W dużej mierze dyskonty, chociaż duża część z nas coraz częściej jednak szuka wytrawnych win wysokiej jakości. Największą popularnością cieszą się wyprodukowane w Mołdawii.

– Rynek win w Polsce szybko się to zmienia. Wino konkuruje z takimi trunkami jak piwo i wódka. Kilka lat temu nie było na to szans, dzisiaj widzimy, że Polacy piją coraz więcej wina, kiedyś było to 1,5 litra, teraz 4 litry, w całości ok. 7 litrów wina. Rynek wina jest rozwojowy, nie ma ryzyka finansowego, wino się rozwija i nie ma wewnętrznych ani zewnętrznych przeszkód, które mogłyby go zatrzymać – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Witold Franczak, wiceprezes firmy Partner Center, dystrybutora win importowanych.

Sprzedaż wina w Polsce, a międzynarodowy ranking

Polacy pod względem spożycia wina w Europie nie mogą pochwalić się wysoką pozycją. Jesteśmy dopiero na 35 miejscu podczas gdy np. Francuzi wypijają rocznie 45 litrów wina (15 razy więcej), niewiele mniej Portugalczycy (42 litry) czy Włosi (37 litrów). Rynek rośnie jednak w siłę. Jak wynika z raportu KPMG, od 2004 roku do 2015 roku sprzedaż win gronowych, zarówno spokojnych, jak i musujących, wzrosła w Polsce o 56 proc. Jeszcze 3 lata temu przeciętny Polak wypijał 3 litry wina. Obecnie, wedle różnych szacunków, to od 5,5 do 7 proc. (łącznie z winami owocowymi).

Sprzedaż wina w polsce

Sprzedaż wina w Polsce – co wpływa na jej wzrost

Zdaniem Witolda Franczaka większa popularność win jest efektem tego, że robimy coraz więcej zakupów w dyskontach. Zwłaszcza że jak wynika z danych GFK, najważniejszym kanałem (w ujęciu wartościowym), w którym gospodarstwa domowe zaopatrują się w wino, są sklepy dyskontowe jak Biedronka czy Lidl (39 proc. wartości wszystkich zakupów win gronowych).

To jednak nie wszystko. Badania dowodzą, że coraz częściej kupujemy wina świadomie i sięgamy po trunki wytrawne, dopasowując je do potraw czy też pór roku. Zwiększa się też kultura picia alkoholu. Sięgają po niego smakosze, którzy są w stanie zapłacić po dobrej jakości butelkę trunku dużą cenę. A Wy, jak często pijecie wino?

źródło: newseria

Dodaj komentarz