Aktualności

Zdrowe i smaczne gotowanie pod okiem ekspertów

Nadszedł czas na rozdanie nagród w konkursie programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo”. Dnia 14 marca 2011 r. rusza w Polskę Road Show Truck, który w ciągu trzech miesięcy odwiedzi 50 zwycięskich gimnazjów w niemal wszystkich województwach. Trasę rozpocznie w warmińsko-mazurskim, gdzie nagrodę za wyróżnienie w postaci lekcji w trucku odbiorą uczniowie z czterech tamtejszych szkół.

Konkurs dla uczniów klas gimnazjalnych został zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Jedz smacznie i zdrowo”. Warunkiem udziału gimnazjalistów było przeprowadzenie przez nauczyciela lekcji według jednego ze scenariuszy programu stworzonych we współpracy z metodykami.

#zdjecie0#Zadaniem uczniów było przygotowanie plakatu lub filmu promującego cele programu „Jedz smacznie i zdrowo”. W konkursie wzięło udział blisko 120 filmów i ponad 700 plakatów. Nagrodzono 70 z nich. Zwycięskie prace można oglądać na stronie www.jedzsmacznieizdrowo.pl.

Dwadzieścia zwycięskich klas wygrało dla swoich gimnazjów tablice multimedialne. Pięćdziesiąt szkół, które otrzymało wyróżnienie odwiedzi specjalny truck wyposażony w mobilną kuchnię. Profesjonalni dietetycy i kucharze wytłumaczą uczniom jak przygotować zdrowe i pożywne posiłki, a następnie pozwolą im samodzielnie stanąć za kulinarnymi sterami.

Zajęcia dla wyróżnionych klas poprowadzi dwóch ekspertów w dziedzinie żywienia i gotowania. Uczniowie będą mogli w praktyce sprawdzić swoje umiejętności kulinarne.

#zdjecie1#Nie będzie to jednak zwyczajna lekcja, ponieważ w Road Show Trucku została wykorzystana technologia AugmentedReality. Łączy ona obraz rzeczywisty z komputerowymi, wirtualnymi elementami. Gimnazjaliści będą mogli w niej uczestniczyć poprzez specjalne aplikacje. Specjalistka ds. żywienia oraz kucharz będą również do dyspozycji lokalnej społeczności.

Organizatorem programu „Jedz smacznie i zdrowo” jest marka WINIARY, a partnerem społecznym Federacja Polskich Banków Żywności. Patronat honorowy nad programem objęła Minister Edukacji Narodowej, Katarzyna Hall oraz Polskie Towarzystwo Nauk Żywieniowych. Misją „Jedz smacznie i zdrowo” jest nauka młodzieży zasad prawidłowego i zdrowego odżywiania oraz zachęcenie do podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. Gimnazjalistów uwrażliwiano również na kwestię niemarnowania żywności.

Dodaj komentarz