Ministerstwo rolnictwa przygotuje do końca marca przepisy ułatwiające rolnikom sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa – zapowiedział w piątek podczas otwarcia targów AgroTech minister rolnictwa Marek Sawicki.
Zależy nam na tym, by rolnicy w coraz większym stopniu mogli własną produkcję bezpośrednio podawać na rynek – powiedział Sawicki, otwierając XVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AgroTech w Kielcach.Do końca marca przygotujemy w ministerstwie rolnictwa rozwiązania, łącznie z instrukcjami, jak rolnicy w ramach własnych gospodarstw na ten najbliższy mały, lokalny rynek będą mogli produkować żywność i przetwarzać ją – zapowiedział.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe ministerstwa, w resorcie przygotowywana jest informacja dotycząca produkcji żywności w gospodarstwach rolnych i jej sprzedaży „w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej”. Ma ona zawierać wskazania i instrukcje dla rolników, jakie minimalne wymagania muszą spełniać, aby sprzedawać wytworzone przez siebie produkty żywnościowe.
Minister dodał także, że resort rolnictwa „wychodzi naprzeciw nowelizacji senackiej dot. możliwości sprzedaży bez podatku produktów przetworzonych”.
Senatorowie na początku lutego wystąpili z inicjatywą nowelizacji przepisów podatkowych, tak aby z podatku od sprzedaży byli zwolnieni rolnicy wytwarzający niewielkie ilości produktów we własnym gospodarstwie.
Minister poinformował, że w ramach działań „pokryzysowych” w rolnictwie, resort podzieli wśród młodych rolników 20,2 mln euro premii przydzielonej przez Komisję Europejską dla sektora mleczarskiego. Przygotowywane jest rozporządzenie w tej sprawie. Prawdopodobnie dodatkowe wsparcie będzie przysługiwało tym, którzy produkują przynajmniej 30 tys. kg mleka rocznie i nie przekroczyli 40. roku życia. Kwota wsparcia ma wynieść ok. 3 tys. zł na beneficjenta. Pieniądze te producenci mleka otrzymają do końca czerwca tego roku.
Szef resortu rolnictwa zapowiedział, że rolnicy będą mogli w trzecim kwartale tego roku składać zespołowo wnioski inwestycyjne na zakup maszyn rolniczych w ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. – Nie będą musieli zakładać w tym celu grup producenckich – podkreślił minister. Dotychczas o pieniądze na modernizację gospodarstwa można było ubiegać się tylko indywidualnie.
W organizowanym przez Targi Kielce AgroTechu uczestniczy ponad 500 wystawców z 18 państw. Prezentują oni szeroką gamę najnowocześniejszego sprzętu rolniczego, wyprodukowanego z zastosowaniem najnowszych technologii i nowatorskich rozwiązań.