Aktualności

Polski miód popularnym towarem eksportowym

Jak wynika z analiz ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas coraz większa część miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc. większy niż rok wcześniej. W 2017 r. w największych ilościach miód z Polski trafiał na rynek francuski (4 tys. ton) i niemiecki (ok. 3 tys. ton), co stanowi łącznie blisko 47 proc. całego eksportu z Polski.

 

Łączna wartość polskiego eksportu miodu w 2017 r. wyniosła 35,9 mln EUR (wzrost o 18,3 proc. r/r), z kolei wartość importu do Polski wyniosła 47,6 mln EUR (wzrost o 12 proc. r/r). Największe ilości miodu zakupiono na rynku ukraińskim (prawie 14 tys. ton, tj. 55 proc. całego importu) oraz chińskim (ok. 8 tys. ton tj. 31,5 proc. całego importu). Łącznie import miodu w 2017 r. wyniósł 25,6 tys. ton i był o 7,3 proc. większy niż rok wcześniej.

 

– Trudno jest określić, jaki udział w eksporcie stanowi miód wyprodukowany w krajowych pasiekach. Zwiększający się z roku na rok przywóz miodu z zagranicy oraz duża ilość miodu dystrybuowana w ramach sprzedaży bezpośredniej, może świadczyć o tranzytowym charakterze Polski w międzynarodowym handlu tym produktem, dając nam w 2017 r. ósmą pozycję światowego importera miodu i trzynastą lokatę w światowym eksporcie – mówi Karolina Załuska, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

 

Jednocześnie dobrą informacją dla producentów miodu jest fakt, że według Głównego Urzędu Statystycznego rośnie spożycie miodu. Według dostępnych danych, statystyczny Polak w 2017 r. spożył 0,6 kg miodu, a Europejczyk w tym samym czasie skonsumował 0,7 kg miodu.

 

Polska w pierwszej dziesiątce producentów miodu, liderem Chińczycy

 

Według szacunków Komisji Europejskiej 600 tys. pszczelarzy i 16 mln uli w całej UE każdego roku produkuje 200 tys. ton miodu. Liderem w zestawieniu światowej produkcji miodu są Chiny z 28 proc. udziałem oraz UE, gdzie produkcja miodu stanowi 12 proc. udziału w międzynarodowym rynku. Polska w tym zestawieniu zajmuje 9 lokatę.

 

Lubelszczyzna i Wielkopolska z najwyższym zbiorem miodu

 

Z danych Instytutu Ogrodnictwa wynika, że w 2017 r. z jednej rodziny pszczelej w amatorskich pasiekach pozyskano średnio 13,5 kg miodu, natomiast w towarowych było to około 23 kg. Najniższe jednostkowe zbiory miodu odnotowano w województwie podlaskim (2,8 proc.), opolskim (2,8 proc.) i na Pomorzu (3,2 proc), natomiast najwyższe – na Mazowszu  (11,5 proc.), w Wielkopolsce (12,5 proc.) i na Lubelszczyźnie (15,3 proc.).

 

Pasieka pod gwiazdami już z własnym miodem

 

Pierwszymi zbiorami miodu może pochwalić się również Bank BGŻ BNP Paribas, który od roku posiada własną pasiekę. W ciągu tego czasu 120 tys. pszczół miodnych, ulokowanych w trzech ulach na dachu Centrali Banku na warszawskiej Woli, wyprodukowało 90 kg miodu akacjowo-kasztanowego.

 

Otwarta rok temu pasieka wpisuje się w działania społecznej odpowiedzialności biznesu Banku i jest jego wkładem w zrównoważony ekosystem miejski. Instalacja uli jest jednym z elementów polityki CSR obowiązującej w Banku. „Pasieką pod gwiazdami” w Banku BGŻ BNP Paribas opiekuje się firma Pszczelarium oraz odpowiednio przeszkoleni dedykowani pracownicy Banku, którzy systematycznie troszczą się o pszczoły na Kasprzaka.

 

Dodaj komentarz