Aktualności

Podłoża do produkcji pieczarek – Mykogen i Fungis łączą siły

Mykogen Polska, który od końca 2012 roku jest kontrolowany przez fundusz private equity Abris Capital Partners, przejął podobnej wielkości przedsiębiorstwo posiadające zakład produkcyjny w okolicach Skierniewic w województwie łódzkim – firmę Fungis. Dzięki temu powstał jeden z największych w kraju i w Europie podmiotów dostarczających podłoże do produkcji pieczarek.

– Moce produkcyjne obu zakładów to ponad 200 tys. ton podłoża rocznie. To daje obecnie ok. 20% polskiego rynku . Dodatkowo Mykogen posiada zakład produkcyjny na Ukrainie, którego możliwości produkcyjne także przekraczają 100 tys. ton rocznie – mówi Rafał Nawrocki, prezes obu firm. Roczne łączne przychody ze sprzedaży wynoszą ok. 140 mln zł.

Mykogen i Fungis produkują najbardziej zaawansowane technologiczne podłoża do produkcji pieczarek III fazy. Zdaniem prezesa Nawrockiego, spółki skupią się teraz na integracji grupy oraz inwestycjach modernizacyjnych.

– Nie przewidujemy znaczących inwestycji w nowe moce wytwórcze. Chcemy jak najlepiej wykorzystać potencjał, którym dysponujemy i uzyskać jak największe efekty synergii. Jednak procesy konsolidacyjne w naszej branży są nieuniknione i spółka jako lider rynku nie wyklucza dalszych akwizycji – dodaje.

Perspektywy dla branży producentów podłoża do produkcji pieczarek oraz producentów pieczarek są bardzo dobre.

– Rynki te rosną stabilnie po kilka procent rocznie. Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i trzecim na świecie. Wszystko wskazuje na to, że jej udział wciąż będzie się zwiększał , bowiem koszty produkcji są niższe niż na zachodzie Europy i to tutaj jest przenoszone wytwórstwo. Blisko 80% polskich pieczarek trafia na eksport – podkreśla prezes Nawrocki. W 2015 roku produkcja pieczarek w Polsce wyniosła 335 tys. ton.

Dodaj komentarz