Jakie jedzenie jest dla nas zdrowe?
Aktualności Wideo

Jakie jedzenie jest dla nas zdrowe?

Aby sprzedawać żywność w Polsce trzeba spełniać konkretne wymagania. Firmy, które zajmują się produkcją, przetwórstwem i dystrybucją żywności muszą działać zgodnie z wytycznymi systemu HACCP.

Dzięki temu gwarantują one, że produkty są bezpieczne zdrowotnie. W związku z tym nasuwa się wniosek, że cała dostępna na rynku żywność jest zdrowa. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że certyfikacja HACCP ma zagwarantować brak niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia. Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty służą naszemu zdrowiu. Jak więc wybierać to, co dla nas dobre? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Mniej znaczy więcej

Jeśli skład jakiegoś produktu jest długi jak litania do wszystkich świętych, to lepiej go nie kupować. Generalnie najzdrowsze są posiłki samodzielnie przygotowywane z „surowych” produktów. Gotowe potrawy do podgrzania, sosy, czy zupy są najczęściej bardzo niskiej jakości.

Etykieta prawdę Ci powie

Warto dokładnie czytać etykiety przed zakupem. Radzę zwracać uwagę nie tylko na sam skład, ale też tabelę wartości odżywczych. Duża zawartość tłuszczy oraz cukrów (zwłaszcza prostych) powinna nas odstraszyć. Dobrze jest też sprawdzić jaka jest ilość soli, a także witamin, czy składników mineralnych. Na szczęście producenci zaczynają umieszczać coraz więcej szczegółowych informacji, dzięki czemu łatwiej jest ocenić wartość danego produktu.

Ważne certyfikaty

Wybierając produkty spożywcze warto też zwrócić uwagę na różne certyfikaty. Obecnie coraz więcej na rynku jest żywności ekologicznej. Jest ona oznaczona logo przedstawiające listka złożonego z białych gwiazdek na jasnozielonym tle. Certyfikacja takich produktów oznacza, że została wyprodukowana w sposób ekologiczny, czyli np. bez nawozów sztucznych. Warto też na produktach szukać logo VLOG. Świadczy ono o tym, że dana żywność jest wolna od organizmów genetycznie modyfikowanych. Warto wiedzieć, że certyfikat non GMO mogą posiadać zarówno produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, jak i pasze. Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach certyfikacji żywności i nie tylko wejdź tutaj: http://www.bureauveritas.pl/

Dodaj komentarz