Piwo na zdrowie
Aktualności Alkohole

Piwo na zdrowie!

Piwosze będą zachwyceni najnowszymi wynikami eksperymentów, przeprowadzonych przez hiszpańskich naukowców. Poddali oni badaniom 17 gatunków rodzimego piwa i 23 gatunki piw pochodzące z krajów zlokalizowanych na wszystkich pięciu kontynentach świata.

Wnioski płynące z badań opublikowane zostały w Journal of the Science of Food and Agriculture. Wynika z nich, że ciemne piwo zawiera znacznie większe ilości krwiotwórczego pierwiastka – żelaza – niż piwo jasne a także bezalkoholowe.

Ciemne, jasne czy bezalkoholowe?

Środkiem używanym do filtrowania jasnego piwa jest ziemia okrzemkowa, która oprócz krystalizacji napitku i nadawania mu jasnej barwy, zatrzymuje również żelazo. Inaczej rzecz ma się w przypadku piwa bezalkoholowego, poddawanego procesom destylacji próżniowej, które oprócz alkoholu usuwają ze składu piwa również cenne żelazo.

Tymczasem ilość żelaza w ciemnym piwie wynosi 121 cząsteczek na miliard. W przypadku jasnego piwa wartość ta wynosi 92 cząsteczki, zaś piwo bezalkoholowe zawiera średnio zaledwie 63 cząsteczki. Wysoka zawartość żelaza ciemne piwo zawdzięcza prawdopodobnie stosowanym do jego produkcji surowcom – ekstraktom słodu i chmielu.

Żelazo – życiodajny pierwiastek

Dobrze jest poznać podstawowe funkcje, jakie pełni żelazo w naszym organizmie. Pierwiastek ten jest niezbędny do produkcji hemoglobiny, tzw. czerwonych krwinek, transportujących tlen w ustroju. Jest to ważna informacja dla wszystkich miłośników czynnego uprawiania sportu. Jeśli chcemy podnieść wydolność i ogólną wytrzymałość organizmu, dobre jest zwrócić uwagę na produkty żywnościowe bogate w żelazo. Bardzo często są to warzywa i owoce o czerwonym zabarwieniu, takie jak buraki, czerwona fasola a nawet rodzynki. Bogatym źródłem organicznego żelaza jest także kasza gryczana, brokuły a także nie przez wszystkich lubiana wątróbka. Żelazo ma bardzo duży wpływ na naszą urodę. Jego niedobór powoduje wypadania włosów oraz ziemisty odcień skóry. Pamiętać powinny o tym Panie, zbyt często sięgające po inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, takie jak np. botox Wrocław. Uważa się, że niedobór żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów. Jednocześnie wiele eksperymentów wykazało, że nadmiar żelaza przyspiesza procesy oksydacyjne w organizmie, za które odpowiedzialne są tzw. wolne rodniki tlenowe. Może to przyśpieszać rozwój wielu chorób, w tym nowotworów. Być może nie bez powodu honorowi dawcy krwi cieszą się dobrym zdrowiem i żyją nieco dłużej niż wskazuje średnia. Również kobiety został wyposażone przez naturę w naturalny mechanizm, regulujący poziom żelaza w organizmie za pomocą cyklu miesięcznego.

Dodaj komentarz