Lody i Mrożonki Owoce i warzywa

Mrożone brokuły – na zdrowie!

Już niebawem ruszy sezon na brokuły. Będzie to nie tylko czas na kulinarną ucztę z nimi w roli głównej, ale także bardzo dobry moment dla przetwórców na ich mrożenie, bo właśnie w tym czasie charakteryzują się one najwyższą jakością. 

Wśród konsumentów wciąż pokutuje wiele mitów na temat mrożonych owoców i warzyw. Jeden z nich dotyczy niskiej jakości warzyw, które poddawane są mrożeniu. Panuje również błędne przekonanie o obniżonej wartości odżywczej i walorach estetycznych mrożonek. Nic bardziej mylnego – przekonują producenci i przetwórcy warzyw.

Wskazują, że mrożenie jest bardzo dobrym sposobem na przechowywanie żywności, a dzięki tzw. szokowemu mrożeniu ubytek witamin (w porównaniu z innymi sposobami konserwowania żywności) jest niewielki. Jak zapewniają, ten proces nie odbiera produktom odżywczych wartości.

Mrożone brokuły – jedz o każdej porze roku

Zdaniem specjalistów do spraw żywienia, mrożone warzywa i owoce wbrew powszechnej opinii, zachowują większość składników mineralnych oraz witamin. Uważają, że mrożonki można uznać za zdrowe oraz wartościowe.

Co więcej, mrożenie jest naturalnym procesem stworzonym wiele wieków temu. Nasi praprzodkowie używali śniegu i lodu do konserwacji upolowanej zdobyczy. Produkowane w Polsce mrożone brokuły i pozostałe warzywa oraz owoce przechodzą przez bardzo krótką drogę z pola na stół. Uprawy zlokalizowane są w pobliżu mroźni, co maksymalnie skraca czas dostarczenia idealnie dojrzałych surowców do zakładu. To gwarantuje najwyższą jakość produktu końcowego.

Mrożone brokuły – proces mrożenia

Proces mrożenia brokułów zaczyna się przyjęciem różyczek wielkości  2-6 cm (według wymagań jakościowych przetwórni). Następnie myje się je, sortuje, a na koniec blanszuje. Proces blanszowania polega na tym, że warzywa są poddawane krótkiemu parzeniu w temperaturze 85-100 C. Jest on odpowiedzialny za to, że nie tracą one wyjściowego koloru i aromatu.

Kolejnym etapem jest schładzanie surowca i głębokie, szybkie zamrażanie w specjalnym tunelu zamrażalniczym w strumieniu bardzo zimnego powietrza. Dzięki temu, że brokuły są zamrażane niemalże w locie, nie sklejają się ze sobą i zachowują swój naturalny wygląd i właściwości odżywcze.

Kiedy już brokuły przejdą proces mrożenia, potem w miarę zapotrzebowania są kalibrowane, sortowane i pakowane w różnego rodzaju opakowania, a następnie magazynowane w temperaturze poniżej -21 C.

Mrożone brokuły – jak kupić, transportować i przechowywać?

Jak uważają eksperci ze Stowarzyszenia Promocji Brokuła, najważniejszą zasadą, jaką powinniśmy się kierować, jest zakup mrożonek od sprawdzonych producentów. Jeśli znajdują się oni z dala od naszego domu, powinniśmy zaopatrzyć się w torbę termoizolacyjnej, aby zapobiegnąć ich rozmrożeniu.

Pamiętajmy także, aby zwrócić uwagę na opakowanie. Torebka z naszymi mrożonkami nie powinna być rozerwana, a same warzywa nie mogą być posklejane. Zbita struktura świadczy o tym, że produkt był źle przechowywany – został rozmrożony, a następnie ponownie zamrożony.

Nigdy nie zamrażajmy już raz rozmrożonego produktu. Jest to niebezpieczne dla zdrowia ze względu na możliwy rozwój drobnoustrojów. Jeśli mrożonka jest przeznaczona do gotowania nie rozmrażajmy jej. Wystarczy wrzucić ją do wrzątku, na patelnię lub do parowaru, aby warzywa nie utraciły sprężystej struktury.

Jeśli będziemy stosować podstawowe zasady przechowywania i przygotowania podane przez producenta, nasze brokuły pozostaną na talerzu pięknie zielone, smaczne i sprężyste. A przede wszystkim zdrowe. Warzywo to zawiera bowiem wiele witamin, soli mineralnych, jest niskokaloryczne i zajmuje czołową pozycję wśród owoców i warzyw przeciwdziałających nowotworom.

Sektor mrożonych owoców i warzyw to silna gałąź polskiej branży rolno-spożywczej. Jak podają eksperci ze Stowarzyszenia Promocji Brokuła jesteśmy drugim po Belgii producentem i eksporterem mrożonek warzywno-owocowych oraz czwartym w Europie producentem brokułów.

Głównymi importerami mrożonek z Polski są Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Poza Unię Europejską krajowe mrożonki wywożone są przede wszystkim do państw WNP oraz do Stanów Zjednoczonych
Walory takich „świeżo zamrożonych” produktów doceniają nie tylko konsumenci, ale również profesjonaliści z sektora HoReCa.

materiały prasowe

Dodaj komentarz