Fakty i mity o żywności certyfikowanej – na przykładzie wołowiny QMP
Mięso i ryby

Fakty i mity o żywności certyfikowanej – na przykładzie wołowiny QMP

Mimo, iż w krajach Unii Europejskiej certyfikowana żywność cieszy się ogromną popularnością, rodzimi konsumenci wciąż nie są do niej przekonani.

Wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim fakt, iż żywność certyfikowana jest dostępna na polskim rynku od niedawna, a społeczna świadomość systemów certyfikacji i ich zalet wciąż jest w naszym kraju niewielka. W poniższym artykule na przykładzie wołowiny ze znakiem jakości QMP przedstawiamy fakty i mity dotyczące systemów certyfikacji żywności.

 

Mit 1: Naturalna żywność = certyfikowana żywność

Termin ‘naturalna żywność’ jest często nadużywany przez producentów i stosowany w celach marketingowych. Na opakowaniach takich produktów najczęściej nie ma informacji dotyczących sposobu produkcji, przetwarzania żywności oraz wiarygodnego atestu nadawanego przez uprawnione do tego jednostki. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż w przypadku żywności certyfikowanej, dzięki niezwykle ścisłej kontroli na każdym etapie produkcji, żywność wytwarzana w systemie certyfikacji daje gwarancję powtarzalnej jakości, a sięgając po nią mamy pewność, że produkt spełni nasze oczekiwania odnośnie jakości i bezpieczeństwa.

 

Mit 2: Certyfikaty jakości to tylko chwyt marketingowy

Wybierając żywność certyfikowaną konsumenci mogą mieć pewność, że została ona  wyprodukowana metodami całkowicie naturalnymi bez używania nawozów sztucznych czy pestycydów. Dodatkowo dzięki szczegółowym oznaczeniom mogą oni prześledzić drogę jaką przebył produkt zanim trafił na sklepową półkę. W przypadku wołowiny QMP hodowcy, którzy zdecydowali się przystąpić do programu, zostali zobligowani by spełnić nie tylko szereg restrykcyjnych norm produkcji ale także zadbać o dobrostan zwierząt, zapewniając im wolny wybieg, wysokiej jakości naturalne pasze i optymalne warunki transportu. Certyfikaty przyznawane np. w rolnictwie ekologicznym są oficjalnym poświadczeniem, że produkcja takiej żywności podlega stałej kontroli, a produkty spełniają wymogi przepisów prawnych i tym samym produkty te są bezpieczne i cechują się wysoką i co najważniejsze weryfikowalną jakością.

 

Mit 3: Certyfikowana żywność to luksus, na który pozwolić sobie mogą jedynie najbogatsi

Ze względu na fakt, iż w naszym kraju żywność certyfikowana wciąż jest w początkowej fazie rozwoju, ceny produktów oznaczonych znakiem jakości są wyższe od cen żywności wytwarzanej przemysłowo. Nie znaczy to jednak, że wybór produktów certyfikowanych jest nieopłacalny, a na ich zakup mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Należy pamiętać o tym, że koszty produkcji wysokiej jakości żywności są nieco wyższe niż w przypadku konwencjonalnych metod jej wytwarzania, jednak dzięki certyfikacji konsumenci zyskują gwarancję, że produkty te spełniają określone przez przepisy prawa europejskiego wytyczne, co bezpośrednio przekłada się na ich jakość i walory smakowe.  Polacy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, iż certyfikowana żywność nie musi być dobrem luksusowym i mając gwarancję, że będzie ona bezpieczna, a jej jakość wysoka, są skłonni zapłacić za certyfikowane produkty wyższą cenę, zwłaszcza, że taki wybór traktują jako inwestycję w  siebie. Z kolei większy popyt, w krótkim czasie przełoży się na spadek cen i jeszcze większą dostępność tego typu żywności.

 

Fakt 1: Bezpieczeństwo

Przy opracowywaniu systemów certyfikacji największy nacisk kładzie się zawsze na bezpieczeństwo produkowanej w ich ramach żywności, która trafia na rynek. W przypadku wołowiny QMP bezpieczeństwo oznacza, że każdy kawałek mięsa będzie odznaczał się optymalnym składem chemicznym i nieprzeciętnymi walorami smakowymi. Warto podkreślić, że systemy wiarygodnej certyfikacji nie dopuszczają stosowania  niedozwolonych dodatków do pasz, sztucznych barwników, a żywność oznaczona certyfikatem pozbawiona będzie antybiotyków, hormonów i konserwantów. W świetle zmieniających się preferencji konsumentów, którzy przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa wybieranych przez nich produktów certyfikowana żywność jest doskonałą odpowiedzią na  coraz wyższe  oczekiwania rynku w tym zakresie.

 

Fakt 2:  Gwarancja jakości

Ogromną zaletą żywności certyfikowanej jest wprowadzenie ścisłej kontroli na każdym z ogniw łańcucha produkcji takich produktów. W praktyce oznacza to, że normy jakości spełnić muszą nie tylko producenci finalnego produktu, ale także jak w przypadku systemu QMP dostawcy pasz, firmy transportowe czy ubojnie. Niebagatelne znaczenie ma również fakt, że systemy jakości nadzorowane są nie tylko przez krajowe jednostki, ale również przez system nadzoru Unii Europejskiej, a przedsiębiorcy, którzy przystępują do programu muszą odnawiać certyfikaty co kilkanaście miesięcy. Tak skonstruowany system daje konsumentom gwarancję wysokiej i powtarzalnej jakości, kruchości i soczystości mięsa.

 

Fakt 3: Dobro konsumenta

System certyfikacji wołowiny QMP został opracowany z myślą o satysfakcji konsumentów. Oznacza to, że wszystkie działania prowadzone w jego ramach mają na celu optymalizację zarówno jakości jak i smaku wytwarzanych produktów. Niezwykle ważne są również przejrzyste i ogólnodostępne zasady certyfikacji, które pozwalają konsumentom na łatwą identyfikację żywności. Rzetelne informacje na opakowaniach ułatwiają klientom sklepów dokonywanie świadomych decyzji zakupowych, a bogata oferta i dostępność produktów objętych systemem sprawia, że zadowoli ona nawet tych najbardziej wybrednych miłośników wołowiny.

 

„QMP – Wołowina zawsze dobra” to trzyletnia kampania informacyjna na temat systemu jakości QMP, zainicjowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego. Kampania jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej, Rzeczpospolitej Polskiej oraz Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.a

Dodaj komentarz